W jakich przypadkach wszczepia się implanty?
Implanty mogą służyć do uzupełnienia dowolnej liczby zębów – od braku jednego do możliwości uzupełnienia całego łuku:
- uzupełnienie implantologiczne pojedynczego zęba, pozwala na zachowanie nienaruszonych zębów sąsiadujących. Przy tradycyjnym wykonywaniu mostu, zęby własne muszą zostać oszlifowane i zaopatrzone w korony.
- w przypadku utraty kilku zębów w odcinku bocznym po jednej lub dwóch stronach szczęk, wykorzystanie implantów umożliwia wykonanie mostu. Zdrowe zęby pozostają nienaruszone, a proteza jest dobrze „ukorzeniona”. Nie ma widocznych klamer i innych elementów utrzymujących protezę.
- w sytuacji kiedy w jamie ustnej pozostaje jedynie kilka zębów własnych, które stanowią podparcie dla protezy, uzupełnienie protetyczne wykorzystujące implanty zębowe dba o równomierne rozłożenie sił żucia i zapobiega utracie zachowanych naturalnych zębów, które odciążone, nie ulegają rozchwianiu.
- w przypadku całkowitego bezzębia istnieje możliwość założenia kilku (od 4) implantów i zastosowania różnych systemów zaczepowych umożliwiających prawidłowe i mocne ustabilizowanie protezy lub jeśli sytuacja na to pozwala – wykonania całkowitego uzupełnienia stałego.