Masz pytania? Zadzwoń: 32 724 05 04         Gabinet czynny od 9:00 do 19:00

mediraty - finansowanie usług medycznych w gabinecie stomatologicznym
autoryzowana klinika implantologiczna systemu BEGO
  • Home
  • Implanty
  • Jak wygląda proces leczenia implantologicznego?

Jak wygląda proces leczenia implantologicznego?

Pierwszy krok w przebiegu leczenia to konsultacja, podczas której lekarz zbiera wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, bada jamę ustną, ogląda dokumentację radiologiczną, ewentualnie kieruje pacjenta na badania dodatkowe. Mogą to być badania krwi, tomografia komputerowa określonej okolicy w celu ustalenia grubości kości we wszystkich wymiarach. Istotną sprawą dla całego procesu leczenia implantologicznego są oczekiwania pacjenta co do efektów protetycznych i kosmetycznych. Często uzyskanie optymalnych wyników leczenia implantologicznego wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, takich jak odbudowa kości czy tkanek miękkich, a nawet leczenie ortodontyczne. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania dotyczące przebiegu leczenia. Określane są przybliżone: czas trwania leczenia oraz koszty. Rozmowa dotyczy również ryzyka, gwarancji i odpowiedzialności spoczywającej zarówno po stronie lekarza, jak i pacjenta.

Kolejny etap to zabieg chirurgiczny, a procedura może przebiegać na kilka sposobów:

  • Implantacja jednoetapowa
    Implant po wprowadzeniu do kości zaopatrywany jest w tzw. śrubę gojącą, która po zabiegu wystaje z dziąsła. Dziąsło jest zbliżane do siebie za pomocą szwów, które są usuwane po około siedmiu dniach. Metoda ta eliminuje konieczność drugiego zabiegu – odsłonięcia implantu, który następuje po okresie osseointegracji. Jest to oczywiście podstawowa zaleta zabiegu jednoetapowego. Nakłada ona jednak na pacjenta duży rygor higieniczny dotyczący operowanego miejsca oraz całej jamy ustnej. Podnosi też nieznacznie ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąsła i kości dookoła implantu, co może spowodować zaburzenia w procesie zrastania się implantu z kością.

  • Implantacja dwuetapowa
    Implant po wprowadzeniu do kości zaopatrywany jest w tzw. śrubę zamykającą, następuje zaszycie dziąsła. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa od 30 minut do godziny. Po około siedmiu dniach od zabiegu zdejmuje się szwy, a następnie od trzech do około sześciu miesięcy – w zależności od użytego systemu implantologicznego i warunków indywidualnych – trwa osseointegracja czyli zrastanie się implantu z kością.
    Podczas kolejnego, tym razem kilkunastominutowego zabiegu, zostaje otwarte dziąsło, a śruba zamykająca zostaje zastąpiona śrubą gojacą. Na około siedem dni ponownie zakładane są szwy. Po uformowaniu przez śrubę gojacą dziąsła wokół implantu, co zajmuje około dwóch do trzech tygodni, można wykonać wyciski pod uzupełnienie protetyczne.
    Po pobraniu wycisków protetycznych oraz ustaleniu rodzaju, kształtu i koloru przyszłej korony, wykonuje się pracę protetyczną (łącznik+korona protetyczna). Na ostatniej wizycie lekarz przykręca łącznik do implantu i cementuje koronę protetyczną.

  • Implantacja natychmiastowa
    Podejmowana jest najczęściej ze względów estetycznych, polega na usunięciu zęba i wprowadzeniu w jego miejsce implantu wraz z tymczasową koroną. Wszystkie te czynności są przeprowadzane w trakcie jednej wizyty pacjenta w gabinecie, co pozwala skrócić całkowity czas leczenia i umożliwia natychmiastowe uzupełnienie braku w uzębieniu. Nie we wszystkich sytuacjach można jednak przeprowadzić zabieg implantacji natychmiastowej. Wskazaniem są zęby jednokorzeniowe znajdujące się w tzw. strefie estetycznej czyli górne i dolne zęby przednie. W ich przypadku kształt zębodołu po ekstrakcji jest najbardziej zbliżony do optymalnego toru wprowadzenia implantu.


… wróć do oferty