Masz pytania? Zadzwoń: 32 724 05 04         Gabinet czynny od 9:00 do 19:00

mediraty - finansowanie usług medycznych w gabinecie stomatologicznym
autoryzowana klinika implantologiczna systemu BEGO
  • Home
  • Oferta
  • Implanty stomatologiczne w Duodent. Wszczepienie krok po kroku cz.1

Implanty stomatologiczne w Duodent. Wszczepienie krok po kroku cz.1

Implant_art_ok

To, co nieużywane zanika. Ten ironiczny komentarz, który zrodził się na gruncie obyczajowości nieoczekiwanie znajduje potwierdzenie w leczeniu.

To, co nieużywane zanika. Przywołujemy to popularne powiedzenie w kontekście zabiegu wszczepienia implantu zębowego nie bez powodu. Jedną z przyczyn, poza estetycznymi i praktycznymi (rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów), dla której wszczepiane są implanty jest powstrzymanie zaniku wyrostka zębodołowego (utraty fundamentu kostnego, na którym osadzony jest ząb). Dlaczego to ważne? Kość w opustoszałym po zębie miejscu ma tendencję do zanikania (atrofii), co w sposób definitywny może uniemożliwić proces odbudowy braków w uzębieniu. Innymi słowy na stałe, i obarczeni potencjalnie innymi konsekwencjami (rozchwianie zębów sąsiadujących, aż do ich wypadnięcia), pozostaniemy ze stomatologicznymi brakami. Kość, na której osadzony jest ząb, bądź implant zębowy jest stymulowana nieustannie poprzez wywierany na nią nacisk. Kość „wiedząc”, że jest użyteczna i potrzebna zachowuje prawidłową strukturę i funkcjonalność. Używając analogii z innej dziedziny sytuacja przypomina tą, w jakiej znajdują się kosmonauci wystawieni na długotrwałe działanie braku grawitacji (nieważkość). Aby utrzymać funkcje organizmu w normie, w tym głównie układu kostnego i mięśniowego muszą poświęcać regularnie czas na ćwiczenia fizyczne. Zmaganie się z naciskiem i oporem.

Diagnostyka

Ponieważ na naszej stronie w dziale Duodent Implanty (tutaj: https://duodentgabinet.pl/implanty/) znajduje się informacja, czym są implanty, jak przebiega proces implantacji w tym artykule ograniczymy się do reportażowego opisu procesu wszczepienia implantu zaplanowanego, jako niezbędne ikonograficzne uzupełnienie. Informacje ogólne będziemy przywoływać w razie potrzeby, gdy ilustracje zdjęciowe będą wymagały w celach dydaktycznych uzupełniającego komentarza. Jest to część pierwsza, powiązana i rozwijająca projekt Duoedukatora obecny na funpage’u gabinetu stomatologicznego Duodent, która koncentruje się na posadowieniu implantu w kości. Zabezpieczeniu miejsca implantacji i późniejszym oczekiwaniu na pełną osteointegrację, czyli zespolenie implantu z kością. Elementem poprzedzającym ten etap implantacji są wspomagane diagnostyką RTG konsultacje stomatologiczne. Określają kondycję zdrowotną pacjenta, stan kostny, zakres i przebieg koniecznego zabiegu. Ponieważ nie dokumentują tego etapu zdjęcia wypada nam poświęcić chwilę na jego opisanie.

Konsultacje

Po pierwsze dążą do ustalenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ustalenia, czy i jakie leki były lub są przyjmowane, ew. obecności chorób przewlekłych, ogólnego stanu jamy ustnej i uzębienia w celu zidentyfikowania ew. źródeł możliwych zakażeń (próchnica, kamień nazębny). To warunki brzegowe w diagnostyce implantologicznej. W trakcie procesu wszczepienia konieczne jest zachowanie higienicznego i zdrowego środowiska otaczającego implant. Jego brak może skutkować odrzuceniem implantu. Po drugie lekarz ocenia warunki kostne pacjenta. Kluczowa tutaj jest grubość wyrostka zębodołowego. Zdarza się, że po upływie dłuższego czasu lub ze względu na wiek kość uległa częściowej atrofii i nie daje gwarancji prawidłowego osadzenia implantu. Nie jest to jednak czynnikiem dyskwalifikującym. Współczesna medycyna w tym stomatologia jest w stanie odbudować zanikającą kość. Fachowo proces ten nazywa się augmentacją. Wydłuża proces wszczepienia implantu, niemniej może okazać się konieczny. Aby móc ocenić warunki kostne niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG (pantomogramu), ale również stożkowej tomografii komputerowej (CBCT). To najbardziej zaawansowane technologicznie narzędzie ułatwiające lekarzowi ocenę stanu kostnego pacjenta. Lekarz może w ramach procedury oceny warunków kostnych zalecić badanie gęstości kości densytometrię. Ma to znaczenie, jeśli pojawiają się np. wątpliwości, co do stanu kości związanych ze zmianami wywołanymi osteoporozą. Po trzecie i kończące ten etap lekarz dobiera adekwatny do sytuacji klinicznej pacjenta implant, Jego długość i średnicę. Przy znaczących brakach w uzębieniu określa ilość i rozmieszczenie implantów planując schemat odbudowy (most na implantach proteza, pojedyncza korona). Na koniec ustala plan leczenia i szacuje koszty zabiegu. Decyzja, co do jego realizacji zapada wspólnie z pacjentem. Takie rozwiązanie praktykujemy w Duodent. dental implantation, with a focus on the implant screw that is used to support a replacement tooth. The image features a close-up of a set of teeth, with one tooth highlighted as the focus of the image.

Dylematy kosztowe

Ważne w tym momencie jest odniesienie się do ceny całego procesu implantacji i odbudowy. Często spotyka się zarzut wysokich kosztów zabiegu. Jak pokażemy w cyklu artykułów „Krok po kroku”, zabieg ten jest wieloetapowy. Wiąże się z koniecznością, co najmniej kilku do nawet kilkunastu spotkań z lekarzem stomatologiem. W głównej mierze rozciągłość procesu dyktowana jest fizjologią człowieka, na którą oddziałujemy procesem implantacji. Ważne, aby jej homeostaza nie została naruszona. Implantacja pomimo tego, że jest całkowicie bezpieczna pozostaje nadal ingerencją w organizm. Osadzenie implantu wymaga czasu, który dostosowany jest do procesów gojenia i bywa bardzo indywidualny w poszczególnych przypadkach. Implantacja na koniec to użycie, materiałów specyficznych (tytan, cyrkon, porcelana), bo tylko one gwarantują pełne zespolenie się z kością przy jednoczesnym wysokim efekcie estetycznym. To wszystko czynniki wpływające na cenę. W gabinecie stomatologicznym Duodent nie stosujemy praktyk, które mogłyby w sposób bezzasadny podnosić koszty całego zabiegu.

Wszczepienie implantu.

Stan przed. Na zdjęciu RTG widoczne są dwa ubytki po ekstrakcji w żuchwie pacjenta, i kolejnym pole zabiegowe pacjenta przed nacięciem dziąsła i odsłonięciem okostnejSylwiusz OPG przed Przygotowanie do zabiegu implantacji DUODENT Po nacięciu dziąsła i odsłonięciu kości chirurg szczękowo-twarzowy implantolog za pomocą specjalnego wiertła przygotowuje tak zwane łoże kostne. Wiercimy dziurę pod implant DUODENT Łoże kostne przygotowane do wkręcenia implantu. Dziura pod wkręcenie implantu DUODENT Implant gotowy do wkręcenia. Implant gotowy do wkręcenia DUODENT Wprowadzenie implantu. Wkręcamy implant na miejsce DUODENT Implant po osadzeniu w kości zostaje zamknięty. Zamknięcie implantu DUODENT Implant zamknięty, gotowy do zaszycia. Implant zamknięty gotowy do zaszycia DUODENT Po sprawdzeniu, czy wszczep jest stabilny (stabilizacja pierwotna) chirurg szczękowo-twarzowy implantolog zaszywa ranę. Umieszczony w kości implant pozostaje przykryty błoną śluzową. Implant pozostaje niewidoczny w jamie ustnej. Zaszycie iplantu po wszczepieniu DUODENT Rozpoczyna się proces gojenia, osteointegracji, podczas którego implant spaja się na stałe z kością. Pacjent użytkuje swoje dotychczasowe uzupełnienie protetyczne, ewentualnie uzupełnienie tymczasowe wykonane przed implantacją. Po ok. 14 dniach następuje zdjęcie szwów. Na koniec zdjęcie RTG z wszczepionymi implantami. Sylwiusz OPG po Tym kończy się etap wszczepienia implantu i część pierwsza naszej fotorelacji.