Jak wybrać szczoteczkę do mycia zębów
Wybór najlepszej dla nas szczoteczki do zębów nie jest prostą sprawą, należy jednak pamiętać o złotej zasadzie: w prawidłowym myciu zębów najważniejsza jest technika szczotkowania i czas, jaki na to przeznaczamy, a najlepsza dla nas szczoteczka to ta, która jest używana regularnie i prawidłowo. Niewłaściwe, zbyt krótkie i nieregularne mycie zębów nawet najlepszą i najdroższą szczoteczką na świecie nie zapewni nam zdrowych i pięknych zębów, nie zwolni nas również z obowiązku nitkowania zębów, używania płynów do płukania ust oraz regularnych wizyt u stomatologa.
Spośród wielu szczoteczek do mycia zębów, możemy wybrać tradycyjną – manualną lub elektryczną (oscylacyjno-rotacyjną, soniczną lub ultradźwiękową). Czym kierować się przy wyborze?
Szybko i sprawnie
Faktem jest, że zarówno w krótszej, jak i w dłuższej perspektywie czasowej, używanie jakiejkolwiek szczoteczki elektrycznej lepiej redukuje płytkę nazębną oraz objawy zapalenia dziąseł niż używanie szczoteczki manualnej. Należy jednak podkreślić, że dokładne wyszczotkowanie zębów szczoteczką manualną jest możliwe, chociaż prawdopodobnie zajmie nam nieco więcej czasu.
Spersonalizowany dobór
Najwłaściwszym krokiem przed zakupem szczoteczki jest kosnsultacja ze stomatologiem, który lepiej niż my oceni stan naszych zębów i dziąseł, zwróci uwagę na realne lub potencjalne problemy, związane z naszą jamą ustną i doradzi na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej szczoteczki. Nadwrażliwość zębowa, częste zapalenia dziąseł, noszenie aparatu ortodontycznego lub protezy, szybkie odkładanie kamienia nazębnego, początki paradontozy – to tylko niektóre z czynników jakie musimy wziąć pod uwagę wybierając najlepszą dla nas szczoteczkę. Zdajmy się na pomoc profesjonalisty w tym zakresie, a przy okazji poprośmy o instruktaż właściwego szczotkowania zębów, unikniemy w ten sposób wielu niepotrzebnych kłopotów.
Nie tylko wygląd
Mądrzejsi o poradę specjalisty, jeśli chodzi o podstawowe parametry naszej przyszłej szczoteczki, możemy skupić się na kwestiach estetycznych czy naszych możliwościach finansowych. Oferta szczoteczek do mycia zębów jest niezwykle bogata zarówno pod względem ich wygladu, materiałów użytych do produkcji, posiadania dodatkowych funkcji oraz akcesoriów, a także ceny. Ceny najdroższych szczoteczek manualnych są wyższe od cen najtańszych szczoteczek elektrycznych, tak więc strona finansowa jest na pewno ważnym, ale nie jedynym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy jej zakupie.
Praktyczne z pożytecznym
Przy zakupie szczoteczki zastanówmy też się nad względami praktycznymi. Jeśli sporo podróżujemy, a zdecydujemy się na zakup sonicznej szczoteczki elektrycznej, na pewno przyda nam się etui podrózne z wbudowaną ładowarką, jeśli natomiast zwracamy uwagę na ekologiczny aspekt kupowanych przez nas przedmiotów oraz ochronę środowiska zainteresujmy się biodegrowalnymi szczoteczkami manualnymi. Jeżeli z jednej szczoteczki elektrycznej będzie korzystać kilka osób, zamiast wersji na baterie, kupmy raczej szczoteczkę z ładowarką. Nielubiące myć zębów dzieci być może przyciągnie kolorowa szczoteczka z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki, natomiast obeznanego ze smartfonem nastolatka – interaktywna szczoteczka z aplikacją telefoniczną.
Termin przydatności
Pamietajmy, że każda szczoteczka, zarówno ta manulana, jak i końcówka do szczoteczki elektrycznej, powinna być wymieniana co trzy miesiące oraz po każdym przeziębieniu. Postrzępione i powyginane włosie nie usuwa skutecznie osadu z naszych zębów, więc jeśli wcześniej niż po trzech miesiącach użytkowania zauważymy, że poszczególne włoski widocznie odstaja na boki, wymieńmy ją wcześniej. Niektóre szczoteczki manualne i elektryczne wyposażone są w specjalny wskaźnik zużycia w postaci koloru na włosiu, który z czasem traci intensywność – brak wybarwienia w połowie wysokości włosia oznacza konieczność wymiany szczoteczki na nową.
Przechowywanie
Bez względu na to, jaką szczoteczkę wybierzemy, zwróćmy uwagę, aby przechowywać ją z dala od detergentów i środków chemicznych oraz toalety. Po każdym umyciu zębów opłuczmy i strzepnijmy szczoteczkę, a następnie ustawmy ją w pozycji pionowej, aby nadmiar wody mógł z niej swobodnie spłynąć. Na co dzień nie chowajmy szczoteczki do etui bez dostępu powietrza. Jeśli przechowujemy szczoteczkę w kubku, pamiętajmy o jego regularnym myciu, ponieważ osad, który się zbiera na dnie, a z którym ma styczność szczoteczka, zawiera mnóstwo bakterii.