Masz pytania? Zadzwoń: 32 724 05 04         Gabinet czynny od 9:00 do 19:00

mediraty - finansowanie usług medycznych w gabinecie stomatologicznym
autoryzowana klinika implantologiczna systemu BEGO
Stomatologia zachowawcza z endodoncja Jaworzno

Endodonta – czyli kto?

Stomatologia zachowawcza z endodoncją – co to?

Teraz dowiesz się nieco więcej o jednej z najczęściej spotykanych specjalizacji wśród dentystów czyli Stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz tego czym dokładnie zajmuje się dentysta z taką właśnie specjalizacją.

Kto to jest endodonta?

Endodonta to inaczej lekarz dentysta specjalista endodoncji. Jest to absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego, który uzyskał prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty czyli oprócz pięcioletnich studiów odbył staż oraz zdał państwowy egzamin zawodowy, a następnie pomyślnie przeszedł postępowanie kwalifikacyjne i odbył specjalizację czyli trzyletnie podyplomowe studia w dziedzinie Stomatologia zachowawcza z endodoncją, również zakończone egzaminem państwowym – specjalizacyjnym.

endodoncja w Jaworznie

Leczenie zachowawcze czyli co?

Stomatologiczne leczenie zachowawcze obejmuje niechirurgiczne metody postępowania, które mają na celu uniknięcie lub wyleczenie stanu chorobowego zęba.

Krótko mówiąc, lekarz z taką właśnie specjalizacją jest fachowcem od sprawiania, żeby w Twojej jamie ustnej nie pojawiły się zmiany chorobowe, np. próchnica czy paradontoza, a jeśli już się pojawią – żeby skutecznie się ich pozbyć i przywrócić Twoim zębom prawidłowe funkcje oraz świetny wygląd. Profilaktyka obejmuje między innymi regularne kontrole stanu jamy ustnej, skaling, piaskowanie, fluoryzację, a także usuwanie skutków urazów czy leczenie nadwrażliwości.

Kiedy choroba już wystąpi, czynności lecznicze są oczywiście uzależnione od danego przypadku, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że najbardziej rozpowszechnioną chorobą jamy ustnej jest próchnica, leczenie zachowawcze najczęściej polega na usunięciu zniszczonej tkanki zęba i uzupełnieniu ubytku specjalnym materiałem.

Leczeniem zachowawczym jest również leczenie kanałowe, które w wielu przypadkach umożliwia zachowanie zębów w jamie ustnej.

stomatologia_jaworzno

Endodoncja czyli co?

Czyli leczenie kanałowe.

Na przykład przy zaawansowanej próchnicy, zakażone zostają tkanki miękkie zęba czyli miazga, potocznie nazywana „nerwem”. Jest to poważny stan, który może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba. Ratunkiem może okazać się właśnie leczenie endodontyczne (kanałowe), które polega na odnalezieniu, oczyszczeniu, poszerzeniu i dokładnym wypełnieniu wszystkich kanałów korzeniowych, które występuja w danym zębie.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest także w przypadku chorób tkanek okołowierzchołkowych.

stomatologia_zachowawcza_endodoncja_wypelnione_kanaly

Czy leczenie kanałowe jest skomplikowane?

Złożona anatomia kanałów korzeniowych sprawia, że leczenie endodontyczne to zabieg wymagający niezwykłej precyzji i umiejętności.

Nie tylko samo zlokalizowanie kanałów, ale także ich prawidłowe opracowanie wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, chociażby ze względu na fakt, że liczba kanałów, ich długość, szerokość oraz ułożenie są cechami osobniczymi, tak więc u różnych pacjentów mogą występować w różnych konfiguracjach i trudno przewidzieć ich przebieg. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia naturalnych utrudnień w postaci poprzecznych połączeń, zwężeń czy zwapnień, dlatego też najlepiej podła temu zadaniu lekarz specjalista endodonta.

stomatologia_zachowawcza_mikroskop_2

Jeszcze wyższy poziom trudności w dziedzinie endodoncji stanowi tzw. reendo czyli ponowne leczenie kanałowe. Przyczyną konieczności powtórnego leczenia może być między innymi przeprowadzenie pierwotnego leczenia niezgodnie z zasadami sztuki endodontycznej czyli na przykład niedokładne oczyszczenie lub wypełnienienie kanału, pozostawienie w nim zaklinowanego narzędzia czy perforacja.

Podsumowując, leczenie kanałowe jest specjalistycznym zabiegiem, którego bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie najlepiej powierzyć doświadczonemu tej dziedzinie specjaliście.

Czy każdy endodonta powinien używać mikroskopu?

Mikroskop jest urządzeniem, które powiększa pole zabiegowe i daje wgląd w światło kanału. Widac to czego w lusterku nie zobaczymy od trudno zlokalizowanych ujść kanałów,przez pęknięcia, zwapnienia po perforacje. Z tego powodu używanie mikroskopu przez endodontę jest w tej chwili bezpiecznym standardem, pozwalającym na precyzyjne i skuteczne przeprowadzenie tego skomplikowanego zabiegu.