Masz pytania? Zadzwoń: 32 724 05 04         Gabinet czynny od 9:00 do 19:00

mediraty - finansowanie usług medycznych w gabinecie stomatologicznym
autoryzowana klinika implantologiczna systemu BEGO
  • Home
  • Blog
  • Jak optymalnie dobrać szczoteczkę manualną
Jak_optymalnie_dobrac_szczoteczke_manualna

Jak optymalnie dobrać szczoteczkę manualną

Szczoteczki manualne to najbardziej rozpowszechnione szczoteczki do mycia zębów. Coraz częściej produkowane są z ekologicznych, w 100% biodegradowalnych materiałów, takich jak np. bambus, kukurydza czy pszenica, a we włosiu mogą zawierać dodatkowe substancje, np. nanocząsteczki srebra lub złota, działające antybakteryjnie i wybielająco. Wybór szczoteczek manualnych jest tak ogromny, że wybranie tej najbardziej odpowiedniej dla nas może okazać się nie lada problemem.

Warto zapytać dentystę czy w związku ze stanem naszej jamy ustnej potrzebujemy szczoteczkę o specjalnych właściwościach, a jednocześnie zwrócić uwagę na niektóre podstawowe cechy szczoteczek.

Wielkość szczoteczki

Szczoteczki powinna być dobrana odpowiednio do wieku pacjenta i od tego zależy jej właściwy dla danej osoby rozmiar. Rączka musi wygodnie leżeć w dłoni tak, aby główka szczoteczki podczas mycia mogła przylegać do zębów pod kątem 45 stopni i aby swobodnie można było dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Nie może być zbyt długa, zbyt krótka, za cienka lub za gruba, ponieważ w przeciwnym razie zamiast skupić się na prawidłowym czyszczeniu zębów, będziemy walczyć z wyślizgującą się z ręki szczoteczką.

W prawidłowym i wygodnym trzymaniu może pomóc silikonowa powłoka oraz ergonomiczny kształt uchwytu. Jeśli chodzi o wielkość główki, powinna ona obejmować trzy sąsiadujące ze sobą zęby, natomiast jej kształt nie ma większego znaczenia, chyba, że mamy na przykład utrudniony dostęp do tylnych zębów, wtedy lepiej sprawdzi się szczoteczka z wąską główką.

Jeśli podczas mycia zębów mamy tendencje do zbyt mocnego przyciskania szczoteczki, mogącego podrażnić dziąsła, wybierzmy szczoteczkę z elastycznym mocowaniem główki, które zamortyzuje zbyt silny nacisk.

Jak optymalnie dobrac szczoteczke manualna

Twardość i kształt włosia

Twardość włosia jest niezwykle istotna, ponieważ może mieć wpływ na stan naszego szkliwa oraz dziąseł. Zwróćmy uwagę na oznaczenie szczoteczki: miękka, średnia (średnio twarda) czy twarda.

Szczoteczki z miękkim włosiem przeznaczone są dla osób mających problemy z nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami zębowymi, chorobami przyzębia oraz wrażliwą jamą ustną.

Szczoteczki o średniej twardości włosia przeznaczone są dla każdego, kto ma zdrowe zęby i dziąsła i są to najczęściej polecane przez stomatologów szczoteczki manualne.

Twarde włosie może być pomocne przy usuwaniu przebarwień, powstałych z kawy, herbaty czy papierosów oraz u osób u których szybko odkłada się płytka nazębna. Należy jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie taka szczoteczka może zbyt mocno ścierać szkliwo oraz podrażniać dziąsła, dlatego wymaga bardzo uważnego szczotkowania i najlepiej używać jej wyłącznie okresowo.

Cieniowana grubość włókien oraz zróżnicowana wysokość poszczególnych pęczków włosia, a także sposób ich ułożenia mają na celu jak najdokładniejsze oczyszczenie miejsc przy linii dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych czyli okolic, gdzie płytka nazębna odkłada się najczęściej. Jeśli więc mamy problem ze zbyt szybkim odkładaniem płytki, koniecznie zwróćmy na to uwagę.

Nakładka do czyszczenia języka

Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest czyszczenie języka, dlatego niektórzy producenci oferują szczoteczki manualne z gumową lub silikonowa nakładką z wypustkami na odwrocie główki, służącą właśnie do oczyszczania powierzchni języka.

Szczoteczki manualne przeznaczone do zadań specjalnych:

  • Szczoteczki ortodontyczne – przeznaczone dla osób noszących stały aparat ortodontyczny. Gęste, specjalnie wycięte włosie, które dopasowuje się do kształtu aparatu umożliwia dokładne oczyszczenie powierzchni zębów oraz miejsc wokół zamków i łuków aparatu.
  • Szczoteczki do protez – specjalnie wyprofilowane szczoteczki, które składają się z dwóch części i służą do czyszczenia powierzchni zewnętrznych oraz trudno dostępnych zagłębień w protezie.
  • Szczoteczki do implantów – dwurzędowe, wąskie szczoteczki, które sprawdzają się w codziennej higienie implantów, a także aparatów ortodontycznych.
  • Szczoteczki jednopęczkowe – uzupełniają podstawowe szczotkowanie, ułatwiając precyzyjne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Przeznaczone do higieny m.in. brzegu dziąseł, zagłębień w zębach trzonowych, wąskich szczelin przy aparacie, implantów, zamocowań protetycznych.
  • Szczoteczki międzyzębowe – uzupełniają podstawwową higiene jamy ustnej. Specjalna konstrukcja główki oraz wydłużony uchwyt szczoteczki umożliwiają dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych w bocznym łuku zębowym.
  • Szczoteczki pooperacyjne – wyjątkowo miękkie i delikatne szczoteczki, z rekojeścią skonstruowana tak, aby zapobiec stosowaniu zbyt dużego nacisku podczas mycia. Przeznaczone do higieny jamy ustnej dla osób po zabiegach dentystycznych, chirurgicznych, implantologicznych, periodontologicznych, a także do czyszczenia miejsc z odsłoniętą zębiną zęba.