Masz pytania? Zadzwoń: 32 724 05 04         Gabinet czynny od 9:00 do 19:00

mediraty - finansowanie usług medycznych w gabinecie stomatologicznym
autoryzowana klinika implantologiczna systemu BEGO
nitkowanie_czy_irygator

Nitkowanie czy Irygator

Często można spotkać się z opinią, że prawidłowa higiena jamy ustnej to szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nitki lub irygatora przynajmniej raz dziennie. O ile prawdą jest, że dodatkowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych stanowi nieodzowny element codziennej higieny, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do nich szczoteczką, to stwierdzenie, że można to robić za pomoca nici LUB irygatora jest nie do końca słuszne.

Obydwie metody są właściwe, jednak nie stosuje się ich zamiennie, a raczej uzupełnia działanie jednej – drugą, ponieważ każda z nich spełnia nieco inną rolę. Przyjrzyjmy się na czym dokładnie polegają.

Nitkowanie

Nitkowanie zębów to metoda czyszczenia szczelin między zębami oraz lini poniżej dziąseł z resztek pokarmów oraz płytki bakteryjnej przy użyciu specjalnej nici dentystycznej. Stosowanie nici pozwala na dotarcie w ciężko dostępne miejsca, gdzie nieusuwane na bieżąco pozostałości jedzenia, bakterie i inne drobnoustroje tworzą osad, który z czasem wapnieje, tworząc podwaliny pod np. próchnicę czy paradontozę. Prawidłowo przeprowadzone nitkowanie każdego zęba nie tylko wymiata większe kawałki pokarmów, ale także usuwa przyklejoną do szkliwa płytkę.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

  1. Umyć ręce.
  2. Przygotować kawałek nici dentystycznej o długości ok. 50 cm.
  3. Owinąć nić wokół środkowych palców obydwu dłoni tak, aby kawałek nici pomiędzy nimi miał długość ok. 2,5 cm – 5 cm.
  4. Wprowadzić nić między zęby i pomagając sobie pozostałymi palcami, delikatnie przesuwać nić od linii dziąseł do górnej części zęba ruchem wymiatajacym.
  5. nitkowanie_czy_irygator2
  6. Dokładnie oczyścić w ten sposób każdy ząb dookoła, pamietając, żeby każdy czyszczony był nieużywanym kawałkiem nici.
  7. Nitkowanie powinno trwać ok. 3 minut.

Nitkowanie należy przeprowadzać raz dziennie, rano lub wieczorem, nie ma znaczenia czy jest wykonywane przed umyciem zębów czy po nim.

Na rynku dostępne są nici w różnych wariantach:

  • nici dentystyczne woskowane – polecane osobom, które mają wrażliwe dziąsła lub wąskie szczeliny międzyzębowe,
  • nici dentystyczne pęczniejące – przeznaczone dla osób, które mają szersze przestrzenie międzyzębowe. W połączeniue z wodą i śliną nici te zwiększają swoją objętość, umożliwiając dokładniejsze czyszczenie tych miejsc,
  • nici dentystyczne z fluorem – dostarczają dodatkową dawkę fluoru, zapobiegającego powstawaniu próchnicy,
  • nici dentystyczne w kawałkach – pocięte na kawałki o długości odpowiedniej do jednorazowego nitkowania zębów,
  • nici dentystyczne ortodontyczne – specjalnie zaprojektowane dla osób noszących stały aparat ortodontyczny. Składają się z kilku różnych części oraz wyposażone są w sztywną końcówkę, ułatwiającą wprowadzenie pod łuk aparatu,
  • wykałaczka z nicią dentystyczną (flosser) – kawałki nici zamieszczone na specjalnych uchwytach, przeznaczone dla osób, które mają trudności manualne w dotarciu do głębiej osadzonych w jamie ustnej zębów.