Cefalometria zaawansowany następca pantomogramu. Kompleksowa diagnostyka dla kompleksowego leczenia.
W medycynie ogólnej, jak również w stomatologii często natykamy się na obco brzmiące nazwy. Język tych dziedzin naszpikowany jest określeniami, których źródłosłów jest nam nieznany lub możemy się go tylko domyślać. Dotyczy najczęściej nazw narządów naszego ciała i również nazw zabiegów, badań, które temu ciału są aplikowane. Z reguły reakcją na nie jest ciekawość. Jednak zdarza się, że budzą one pewien dyskomfort i niepokój. Zastanawiamy się, co może skrywać się za takim obco brzmiącym pojęciem, jaka niewiadoma i jaki może ona nieść skutek dla naszego ciała.
Nie jest tak, że lekarze, w tym lekarze stomatologii celowo czynią język swoich zawodów ezoterycznym. Wynika to z historii tych dziedzin, których korzenie naukowe sięgają starożytnej Grecji i Rzymu. Stąd współczesne leczenie czerpie pojęciowymi garściami. To jedyne i proste wytłumaczenie. Jednym z takich pojęć przewijających się w stomatologii jest cefalometria. Pochodzi od greckiego kephale (głowa) plus metria (mierzenie). Cefalometria jest ,bowiem częścią antropometrii, która zajmuje się mierzeniem głowy człowieka. W praktyce stomatologicznej cefalometria jest poszerzonym w zakresie zdjęciem RTG nazywanym pantomogramem, które jest zdjęciem przeglądowym tzw. panoramą zębów obejmującym szczękę i żuchwę. Jest oczywistym, że przed przystąpieniem do leczenia, określeniem jego zakresu koniecznym jest postawienie właściwej diagnozy. Wymagają tego zarówno odpowiednie dobranie planu leczenia, jak i bezpieczeństwo pacjenta rozumiane też, jako osiągnięcie zamierzonego celu terapeutycznego. Pantomogram stał się, więc jednym z pierwszych i podstawowych badań robionych przed rozpoczęciem leczenia w trakcie, jeśli nie pierwszej to drugiej konsultacji. Taką praktykę przyjęliśmy w gabinecie stomatologicznym Duodent.Czym jest cefalometria?
Cefalometria jest badaniem w zakresie bardziej rozległym, niż pantomogram. Wykorzystywana w ortodoncji ma na celu zdiagnozowanie wad zgryzu, niemniej pozwala również na szeroką diagnozę stomatologiczno-laryngologiczną i ocenę jakości górnych dróg oddechowych. RTG cefalometryczne pozwala na dokonanie analizy cefalometrycznej, czyli oceny wzajemnego ułożenia czaszki, szczeki i żuchwy. Zdjęcie cefalometryczne to zdjęcie w ułożeniu bocznym czaszki, które ma ten walor, że pozwala również uwidocznić tkanki miękkie we wspomnianym obszarze badania. Ten rodzaj zdjęcia jest niezbędny w ocenie nieprawidłowości twarzoczaszki, anatomicznych wad zgryzu, jak również czegoś, co się nazywa wiekiem kostnym pacjenta. Pozwala zaplanować leczenie ortodontyczne, badać jego postępy i na koniec sprawdzić, czy proces leczenia osiągnął zamierzony efekt.
Ortodoncja, aspekty estetyczne i kulturowe.
Co niezwykle ważne to fakt, że leczenie ortodontyczne wspierane zaawansowaną diagnostyką daleko wykracza poza obszar zdrowych zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych. Niezwykle istotne jest właściwe, czyli dobre samopoczucie pacjenta wynikające z usuwania ew. wad wymowy i estetyki uśmiechu. Pomocna w tym okazała się pewna ortodontyczna moda, która zmieniła społeczny odbiór osób z aparatami ortodontycznymi. Uśmiech z aparatem z estetycznego punktu widzenia nie jest „gorszy” od tego bez aparatu, a daje jednocześnie dowód dbałości już na wczesnym etapie o ekologię jamy ustnej.Gabinet stomatologiczny Duodent zapewnia wykonanie odpowiednich zdjęć RTG cefalometrycznych i pantomograficznych z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, na miejscu w specjalnie ku temu zaprojektowanej pracowni RTG. Zdjęcie wykonywane jest w kilka minut (z przygotowaniem i poinstruowaniem pacjenta). Stosując zaawansowaną technologię i aparat firmy SIRONA gwarantujemy minimalną dawkę promieniowania, która jest mniejsza, niż promieniowanie, na jakie są wystawieni pasażerowie podczas wielogodzinnych lotów samolotem.