Czy każdy dentysta jest od wszystkiego
Czy każdy dentysta jest specjalistą od leczenia kanałowego, wyrywania zębów, robienia protez i wstawiania implantów czyli od wszystkiego?
Trwające pięć studia na wydziale lekarsko-dentystycznym pozwalają na uzyskanie wiedzy oraz praktycznych kompetencji, niezbędnych do wykonywania zawodu lekarza dentysty (stomatologa). Po ukończeniu studiów oraz odbyciu stażu zawodowego, absolwenci przystępują do egzaminu państwowego. Uzyskanie pozytywnego wyniku potwierdza kwalifikacje i umożliwia przyznanie im pełnych praw zawodowych.
Podobnie jak w każdym zawodzie, także i w stomatologii można i należy podnosić kwalifikacje – między innymi – poprzez odbywanie najróżniejszych kursów oraz szkoleń, które pozwalają pogłębiać fachową wiedzę, dotyczącą wielu różnych tematów. Jest tylko jedno ale…
Specjalista po kursie czy specjalista ze specjalizacją?
Czy wolałbyś, aby Twoje chore serce leczył lekarz po kursie z kardiologii czy lekarz kardiolog? No właśnie.
Kurs czy szkolenie to nie jest to samo co specjalizacja lekarska, a „specjalizowanie się“ w jakimś zagadnieniu nie oznacza posiadania adekwatnej specjalizacji lekarskiej.
Aby móc posługiwać się tytułem lekarza specjalisty w danej dziedzinie medycyny, lekarz musi ukończyć kilkuletnie, szczegółowe studia podyplomowe, zakończone państwowym egzaminem. Dopiero pomyślnie zdany egzamin specjalizacyjny pozwala na używanie tytułu lekarza specjalisty, np. kardiologa, pediatry, neurologa czy chirurga. Należy więc z całą mocą podkreślić, że nawet najlepsze szkolenie nie zastępuje specjalizacji lekarskiej.
Czy dentysta, podobnie jak lekarz, może mieć specjalizację?
Oczywiście! Nie tylko może, ale wręcz powinien.
Stomatologia (dentystyka) to dosyć rozległy dział medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem i usuwaniem samych zębów, ale też funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem chorób przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej, a także stawu skroniowo-żuchwowego.
Zupełnie tak samo jak w medycynie ogólnej istnieją specjalizacje lekarskie, tak w stomatologii istnieją specjalizacje lekarsko-dentystyczne. Dentyści mają możliwość kształcenia się w dziewięciu dziedzinach i w zależności od wyboru, czas trwania danej specjalizacji wynosi od 3 do 6 lat. Podobnie, jak w przypadku lekarzy, warunkiem niezbędnym do uzyskania stopnia specjalisty w wybranej dziedzinie stomatologii jest pomyślne zdanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
Lekarz dentysta ze specjalizacją czyli kto na czym się zna
W Polsce absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego mają do wyboru dziewięć specjalizacji. Czym konkretnie zajmują się poszczególni specjaliści?
- Lekarz dentysta ze specjalizacją stomatologii zachowawczej z endodoncją to fachowiec w dziedzinie profilaktyki oraz leczenia ubytków zębowych, a także diagnostyki oraz leczenia kanałowego. Nowoczesne leczenie kanałowe czyli endodontyczne odbywa się przy użyciu mikroskopu, który umożliwia lekarzowi lepszą kontrolę podczas przeprowadzania całej procedury leczenia.
- Lekarz lub lekarz dentysta ze specjalizacją chirurgii twarzowo-szczękowej to specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym schorzeń występujących nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także części twarzowej głowy oraz szyi. Specjalizacja ta obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologiczną, urazową oraz plastyczną i jest dostępna zarówno dla absolwentów stomatologii, jak i medycyny.
- Lekarz dentysta chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej i okolic przyległych czyli tzw. małą chirurgią jamy ustnej.
- Lekarz dentysta protetyk to specjalista w odtwarzaniu ubytków uzębienia oraz przywracaniu właściwych funkcji narządu żucia. Protezy dentystyczne wykonywane są m.in. z metali lub ich stopów oraz porcelany. Mogą to być zarówno protezy stałe, jak i ruchome.
- Lekarz dentysta ze specjalizacją periodontologii zajmuje się zapobieganiem i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.
- Lekarz dentysta ze specjalizacją pedodoncji czyli stomatologii dziecięcej dba o zęby najmłodszych, zajmując się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem zębów mlecznych oraz stałych.
- Lekarz dentysta ze specjalizacja ortodoncji zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem wad zgryzu oraz szczękowo-twarzowych, a także zapobieganiem takim wadom.
- Epidemiologia oraz zdrowie publiczne to specjalizacje przeznaczone zarówno dla stomatologów, jak i absolwentów innych kierunków lekarskich.
Jak trwoga, to do fachowca
W życiu najlepiej trzymać się zasady, że jak ktoś jest specjalistą od wszystkiego, to jest do niczego. Przed wizytą w danym gabinecie określmy swoje potrzeby i koniecznie sprawdźmy czy pracują tam fachowcy, mający ukończone studia podyplomowe w danej dziedzinie. Pamiętajmy, aby – przykładowo – leczenie kanałowe powierzyć endodoncie, natomiast usunięcie ósemek – chirurgowi.
W przeciwnym razie musimy liczyć się nie tylko z dodatkową porcją bólu czy ewentualnymi komplikacjami zdrowotnymi. Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie wymusi na nas także zwiększone wydatki, związane z powtórnym leczeniem u właściwego specjalisty.