Wszystko o kamieniu nazębnym
Kamień nazębny czyli co?
Kamień nazębny to zwapniała warstwa płytki nazębnej czyli nalotu, który powstaje na zębach w wyniku odkładania się na nich różnych substancji zawartych w ślinie, produktów przemiany metabolicznej bakterii, złuszczonych komórek nabłonka, a także związków wapnia i fosforu.
Odkładanie się płytki nazębnej jest procesem naturalnym i trwa 24 godziny na dobę u każdego z nas. Szybszemu powstawaniu osadów, oprócz skłonności indywidualnych, sprzyjają niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta, a także palenie papierosów.
Wczesne usunięcie miękkiego nalotu zapobiega jego zwapnieniu (mineralizacji) oraz przekształceniu w twardy kamień nazębny.
Na których zębach najczęściej odkłada się kamień nazębny?
Kamień nazębny najłatwiej odkłada się po stronie językowej zębów przednich i w przestrzeniach międzyzębowych, powyżej linii dziąsła oraz poniżej – wokół szyjek zębowych, a także na powierzchni zębów trzonowych.
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
Oczyszczone z kamienia zęby są po prostu ładniejsze, ale kamień nazębny stanowi problem nie tylko estetyczny.
Narastająca twarda warstwa kamienia sprzyja gromadzeniu się bakterii próchnicotwórczych, które uszkadzając szkliwo powodują powstawanie ubytków w zębach. Ponadto kamień zbierający się pod powierzchnią dziąseł może je podrażniać, prowadząc do tworzenia się stanów zapalnych oraz patologicznego pogłębiania kieszonek dziąsłowych. Duże nagromadzenie kamienia powoduje obniżanie dziąseł i stopniowe rozchwianie zębów, co może doprowadzić do utraty uzębienia.
Zdjęcie kamienia usprawnia także prawidłową ocenę stanu zębów, ponieważ zostają w ten sposób odsłonięte ewentualne ubytki, które były do tej pory niewidoczne.
Jak usunąć kamień nazębny?
Kamień nazębny jest zbyt twardy, aby go usunąć domowymi sposobami i jedyną skuteczną metodą jest profesjonalny zabieg wykonany przez lekarza dentystę lub higienistkę.
Zdjęcie kamienia czyli skaling przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym, najczęściej za pomocą rozbijających złogi fal ultradźwiękowych. Następnie powierzchnia zęba zostaje wygładzona przy użyciu specjalnych past tak, aby ponowne odkładanie kamienia zostało maksymalnie opóźnione.
Czy skaling jest bolesny?
Profesjonalnie przeprowadzony zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bezbolesny, ewentualny dyskomfort może być spowodowany nadwrażliwością zębów lub stanem zapalnym dziąseł. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
Jak często należy usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość przeprowadzania skalingu należy dostosować do indywidualnych predyspozcji pacjenta, jednak przeciętnie wykonuje się go 1-2 w roku. Wskazaniem do częstszego zdejmowania kamienia nazębnego są na przykład choroby przyzębia, noszenie aparatu, palenie papierosów czy nadmierne spożywanie kawy i herbaty.
Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego
Po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego należy przez 2 godziny całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia, a przez 24 godziny stosować tzw. białą dietę czyli unikać produktów barwiących (np. buraki, jagody, wiśnie, czerwone wino, kawa, herbata) oraz kwaśnych, a także napojów słodzonych. Całkowicie normalnym zjawiskiem jest występująca u niektórych osób tzw. nadwrażliwość pozabiegowa, ktora może utrzymywać się przez kilka dni, a objawia się dolegliwościami bólowymi przy jedzeniu i piciu. Należy wtedy używać odpowiedniej szczoteczki z miękkim włosiem oraz specjalistycznych past i płynów o właściwościach antyseptycznych i przyspieszających gojenie tkanek.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Chociaż powstawania płytki nazębnej nie da się całkowicie wyeliminować, można ten proces ograniczyć i spowolnić. W tym celu należy:
- regularnie i dokładnie szczotkować zęby oraz język
- stosować płyny przeciwpróchnicze oraz przeciwbakteryjne, które między innymi rozmiękczają osad nazębny i ułatwiają jego usuwanie podczas szczotkowania
- stosować nici dentystyczne i irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
- unikać nadmiernego spożywania pokarmów bogatych w cukier i skrobię
- rzucić palenie papierosów
- regularnie przeprowadzać profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym
Czy skaling jest bezpieczny dla każdego?
Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem bezpiecznym i stanowi podstawowy element prawidłowej profilaktyki chorób jamy ustnej.
Wśród przeciwwskazań wymienia się choroby infekcyjne,w tym przeziębienie, okres 12 miesięcy po zabiegach chirurgicznych przeszczepiania tkanek twardych i miękkich,defekty immunologiczne. U pewnych pacjentów ( z tzw. Grupy podwyższonego ryzyka) isteniej konieczność antybiotykoterapii o czym decyduje lekarz.
Ciąża i wszczepiony rozrusznik serca nie są przeciwswskazaniem do skalingu- wśród pacjentów krąży taki mit, dla bardziej docieklowych szczegóły u waszego stomatologa.